Preskoči na vsebino


Velikonočno voščilo škofa Maksimilijana in upravitelja Roka

Zaprta svetišča za bogoslužje z ljudstvom

 

Oznanilo na cvetno nedeljo je že naslednji dan postalo neuresničljivo. Ukrepi so nas ponovno prisilili  k bogoslužju brez prisotnosti občestva.

Ko smo vstopili z letošnjim 1. aprilom v velikonočno tridnevje in s tem v velikonočne praznike, nas ponovno določuje najtrše določilo, da so svete maše in obredi velikega tedna, z udeležbo ljudstva, do nadaljnjega odpovedani. Tako bodo minili blagoslovi velikonočnih jedil v cerkvah in pri kapelah brez občestev, s povabilom, da jih opravite sami v družinah, ob spremljanju blagoslova po medijih. Kot bi zaslišali strogi glas učitelja: »Ponovi vajo iz lanskega leta!«

V cerkvi je možna le posamična individualna molitev pred Najsvetejšim in prejem obhajila posameznih oseb.

 

POZDRAV NOVOIMENOVANEGA CELJSKEGA ŠKOFA

Dragi verniki celjske škofije, dragi duhovniki, redovniki in redovnice!

V petek, 5. marca 2021 je papež Frančišek po apostolskem nunciju v Sloveniji Jean-Marie Speichu sporočil, da me je izbral za novega škofa celjske škofije. Svetemu očetu se zahvaljujem za njegovo zaupanje, predvsem za njegovo očetovsko ljubezen in potrpežljivost, ki me je v tem času opogumljala, da sem v njegovem povabilu lahko prepoznal isti Klic, na katerega sem odgovoril že na začetku duhovništva: »Ali me ljubiš?« (Jn 21,16). Čeprav se zavedam, da poslanstvo te pastirske službe daleč presega moje človeške sposobnosti, ponavljam za ubogim Petrom pred Vstalim: »Gospod, ti vse veš, ti veš, da te imam rad.«

V to novo poslanstvo stopam s ponižnim srcem, da bi lahko prepoznal in sprejel Očetovo voljo v konkretnih okoliščinah naše krajevne Cerkve. Verujem, da ima Oče, ki je »tako ljubil svet, da je poslal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje« (Jn 3,16), oznanilo življenja in upanja tudi za naš današnji čas preizkušenj. V svojem Sinu nam je polnost novega življenja tudi že podaril. Škofovsko posvečenje bom prejel na praznik Svete Trojice, ki je Bog občestva. Vse vas, vernike celjske škofije, prosim, da se v tem velikonočnem času pred posvečenjem posebej močno povežemo med seboj v prošnji k Svetemu Duhu, da bi se vsi prepoznali kot deli Kristusovega Telesa – kot občestvo žive Cerkve. Prenova cerkvenega življenja ne izvira ne od škofov, ne od duhovnikov, ne od pridnosti posameznikov, temveč od našega sodelovanja z Darom, ki smo ga vsi že prejeli pri svetem krstu. Ta posvečuje človeško delo v vsakodnevno daritev nebeškemu Očetu. Škofje in duhovniki smo poklicani, biti prvi služabniki te daritve, ki postaja po naši daritve Evharistija za življenje sveta. Molimo drug za drugega, da bomo izpolnili njegovo voljo! »V tej volji smo z daritvijo telesa Jezusa Kristusa posvečeni enkrat za vselej« (Heb 10,10).

Maksimilijan Matjaž, imenovani celjski škof
Celje, na Veliki četrtek 2021

 

Velikonočno voščilo upravitelja celjske škofije

 

Boža beseda, izročilo Cerkve in  naravne zakonitosti nam razodevajo, da trpljenje in smrt, ki ju je premagal Kristus, prinašata Življenje, ki se ne konča in ga zato lahko zapišemo z veliko začetnico. K temu nas, s svojim »radostnim« poimenovanjem, ki v sebi skriva velikonočno sporočilo, še posebej nagovarja velikonočnica, ki jo imamo v grbu celjske škofije, kjer se nahajata njeni avtohtoni rastišči. Cveti zgodaj spomladi in, s svojim puhastim varovalom, preživi v okolju, kjer jo večkrat preseneti spomladanska pozeba. Letos je razlog veselja še večji, saj je, v času svojega cvetenja, velikonočnica v tretje zacvetela z naznanilom novega celjskega škofa.

Kljub ponovljenim določilom in izkustvu lanskega leta praznovanje velikonočne skrivnosti vstopa (skozi oblake) v naš čas in prostor, s sporočilom: »Mir vam bodi! Veselite se, Kristus je vstal, z njim bomo vstali tudi mi!«

Kljub vsem omejitvam in spremembam, z vero ter zaupanjem želim: naj bo blagoslovljena, radostna in upanja polna velikonočna skrivnost. Kristus je vstal, vstanimo z njim tudi mi!

 

Rok Meličar