Začenja se postni čas 2014

Za kristjana se s pepelnično sredo začne čas posebne priprave na globlje doživetje skrivnosti Kristusovega vstajenja. Gre za proces soočanja samega s seboj, do bližnjih in do Boga. To je čas odkrivanja krstne milosti, čas pokore in spreobrnitve. Čas, ki kliče vsakemu posebej: Postani to kar si, kristjan!

• Postni čas traja od pepelnične srede do časa pred začetkom obredov velikega četrtka.
  • Zakaj postni čas? Odložiti je treba masko. Spet moramo pokazati svoj pravi obraz. Na pepelnico bomo pričeli štiridesetdnevne duhovne vaje za vse kristjane. V postnem času gremo vase, iščemo vire življenja, postavljamo vrednote na pravo mesto. S pepelom spokornosti smo zaznamovani, pa ne zato, ker bi obupavali nad življenjem, marveč v globoki veri, da nam postna spokornost odpira vrata do radosti velikonočnega jutra.
  • Postni čas je bil od vsega začetka čas intenzivne duhovnosti. Papež Leon Veliki je postni čas imenoval velike duhovne vaje vse Cerkve. Vse spokorne vaje so bile usmerjene na doživljanje Kristusove velikonočne skrivnosti. V tem času so skrbeli ne samo, da so več molili, temveč tudi, da so bolje molili, veliko so brali in razlagali Sveto pismo.
  •  Post ima kot cilj izprazniti naše srce, da ga potem lahko napolnimo z važnejšim. Potrebno je čiščenje duše, da strmimo za veličino, veličino za katero smo bili ustvarjeni od Boga.

(Iz Oznanil župnije Vitanje)